Процедура по връщане на продукти / отказване на поръчка:

Поръчката може да се откаже или да се коригира до 48 часа преди доставката.

Не можем да приемем връщане или замяна на хранителни продукти. Ако даден артикул липсва от вашата поръчка, но фигурира във вашата фактура или е повреден по време на транспорта, моля, свържете се с нас на hello@miam.bg.

Доставка:

Поръчка може да бъде направена минимум 2 дни предварително или на посочената от клиента дата.

Доставки до адрес се извършват в района на гр. София на стойност на поръчката минимум 45,00 лв. Стойността на доставката е 8 лв.

Доставки се извършват от понеделник до събота в интервала от 9:00 до 18:00 от доставчик на MIAM.

Доставки до адрес за населените места София град област – до 20км след Околовръстен път, се извършват при поръчки на стойност минимум 75,00 лв. и стойност на доставката 14 лв.

Безплатна доставка се извършва дo Miam Mini Market на адрес гр. София, ул. Марин Дринов 2А, независимо каква е сумата на поръчката. Работното време на магазина е от 11:00 – 19:00 понеделник – събота.

Доставки извън гр. София – 1,60 лв./км в двете посоки – оператор ще се свърже с вас за уточняване на крайната цена на доставката.

 

Локация за вземане от място:

Miam Mini Market, гр. София, ул. Марин Дринов 2А

Работно време на магазина: 11:00 – 19:00 понеделник – събота

Възможни начини на плащане:

Вие имате право да изберете един от следните начини за плащане при извършване на поръчка:

  1.   С банков превод по сметката на София Пърсънъл Шеф ООД в лева:    

Банка: Райфайзенбанк (България)

IBAN: BG44RZBB91551005821865

BIC: RZBBGSF

2.   Чрез кредитна или дебитна карта при получаване на пратката.

 

УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ

Настоящите ОБЩИ УСЛОВИЯ уреждат взаимоотношенията между „СОФИЯ ПЪРСЪНЪЛ ШЕФ” ООД, наричано по-долу „MIAM”, от една страна, и Потребителите на интернет страници и услуги, намиращи се на домейн www.miam.bg (наричани по-долу Потребители), от друга.
„ СОФИЯ ПЪРСЪНЪЛ ШЕФ” ООД е дружество, регистрирано по Търговския закон на Република България с ЕИК 203293667, със седалище и адрес на управление: гр. София, 1111, ул. Манастирска 8, имейл адрес: hello@miam.bg, телефон: 0886318842

Моля, прочетете изцяло публикуваните Общи условия преди да използвате информационните и търговски услуги, предлагани от сайта www.miam.bg (наричани за краткост Услуги). С визуализирането на www.miam.bg всеки Потребител автоматично се задължава да спазва условията, описани по-долу.
Настоящият документ съдържа информация за дейността на „MIAM” и общите условия за ползване на услугите, предоставяни от „MIAM”, като уреждат отношенията между нас и всеки един от регистрираните ни потребители.
Потвърждаването на Общите условия е необходимо и задължително условие за регистрация на всеки Потребител и за сключването на договора между него и „MIAM”. С натискане на виртуален бутон „Регистрация“ се счита, че сте запознати с Общите условия и се задължавате да ги спазвате.
Чл. 1 Услугите, предоставяна от „MIAM” на Потребителя, представляват услуги на информационното общество по смисъла на Закона за електронната търговия.
Чл. 2 „MIAM” e електронен магазин, достъпен на сайта www.miam.bg, чрез който Потребителите имат възможност да сключват договори за покупко-продажба и доставка на предлаганите от “MIAM” стоки.
Чл. 3 (1) „MIAM” идентифицира Потребителите на сайта чрез съхранение на лог-файлове на сървъра на www.miam.bg и на IP адреса на Потребителя.
(2) „MIAM” има право да събира и използва информация относно Потребителите след извършената от тях регистрация. Информацията, чрез която лицето може да бъде идентифицирано, може да включва име, фамилия, дата на раждане, пол, адрес, телефон, както и всяка друга информация, която лицето предоставя доброволно при регистрацията. Информацията включва и всяка друга, която Потребителят въвежда, използва или предоставя при ползване Услугите, предоставяни от „MIAM”.
Чл. 4 (1) „MIAM” полага дължимата грижа и отговаря за защита на информацията за Потребителя, станала му известна по повод на регистрацията – предмет на настоящите Общи условия, освен в случаите на непреодолима сила, случайно събитие или злоумишлени действия на трети лица.
(2). В регистрационната форма, попълвана от Потребителя при регистрацията, „MIAM” обозначава задължителния или доброволния характер на предоставяне на данните и последиците от отказ за предоставянето им. С изразяване на съгласие с настоящите Общи условия Потребителят се съгласява информацията за него да бъде обработвана по предвидения в тях ред.
(3) Ограниченията по ал. 1 не се прилагат в случай, че за “MIAM” възникне задължение да предостави личната информация за Потребителя на съответните компетентни държавни органи съгласно действащото законодателство.
Чл. 5 (1) „MIAM” събира и използва информацията по чл. 3 за целите, предвидени в настоящите Общи условия, както и за предлагане на нови стоки и/или услуги на Потребителя (безплатни или платени). Описаните цели, за които се използва информацията, не са изчерпателно изброени и не пораждат задължения за „MIAM”.
(2) С приемането на настоящите Общи условия Потребителят се съгласява с обработването на личните му данни за целите на настоящия договор и директния макретинг.
.
Чл. 6 (1) Потребителят може да се регистрира като попълни съответната електронна форма за регистрация, достъпна в реално време (on-line) в Интернет на сайта на „MIAM”, да изрази съгласие с настоящите Общи условия и да декларира, че е правоспособен.
(2) Чрез натискане на виртуалния бутон „Регистрация“, имащо силата на писмено потвърждение на Общите условия, Потребителят извършва електронно изявление по смисъла на Закона за електронния документ и електронния подпис, с което декларира, че е запознат с настоящите Общи условия, приема ги и се задължава да ги спазва. Със записването му на съответен носител в сървъра на „MIAM”, чрез общоприет стандарт за преобразуване по технически начин, правещ възможно неговото възпроизвеждане, електронното изявление придобива качеството на електронен документ по смисъла на цитирания закон. „MIAM” може да съхранява в лог-файлове на своя сървър IP адреса на Потребителя, както и всяка друга информация, необходима за идентифицирането му и възпроизвеждане на електронното му изявление за приемане на Общите условия в случай на възникване на правен спор. Текстът на настоящите Общи условия е достъпен в Интернет на сайта на “MIAM” по начин, който позволява неговото съхраняване и възпроизвеждане.
(3) При попълване на заявлението за регистрация Потребителят е длъжeн да предостави пълни и верни данни относно самоличността (за физическите лица), правния статут (за юридическите лица) и другите изискуеми от електронната форма на „MIAM” данни, както и да ги актуализира в 7 (седем) дневен срок от тяхната промяна. Потребителят декларира, че е съгласен да предостави така изискваните лични данни, при което гарантира, че данните, които предоставя в процеса на регистрация, са верни, пълни и точни и при промяна на последните ще ги актуализира своевременно. В случай на предоставяне на неверни данни “MIAM” има право да прекрати или спре незабавно и без предизвестие предоставянето на услугите, както и поддържането на регистрацията на Потребителя.
Чл. 7 (1) При регистрацията си Потребителят се регистрира с уникално потребителско име и парола за достъп до услугите, достъпни през уебсайта на „MIAM”.
(2) Потребителското име, с което Потребителят се регистрира, не му дава никакви други права, освен правото да ползва конкретното потребителско име в рамките на електронния магазин на „MIAM”.
(3) Регистриращият в качеството си на представител на юридическо лице се е длъжен да въведе пълното си име и адрес, респ. наименованието на юридическото лице, което представлява. С приемането на Общите условия той гарантира и потвърждава, че има договорни отношения с регистрираната от него фирма-потребител. При въвеждането на некоректна или подвеждаща информация страната се лишава от правото на достъп до услугите на уебсайта на „MIAM”.
(4) Потребителят е длъжен да полага всички грижи и да предприема необходимите мерки, които разумно се налагат, с цел опазване на паролата си, както и да не прави достояние на трети лица паролата си и да уведомява незабавно „MIAM” в случай на осъществен неправомерен достъп, както и при вероятност и съмнение за такъв. Той носи отговорността и риска за опазването на своята парола, както и за всички действия, които се извършват от него или от трето лице чрез използване на паролата му.
Чл. 8 (1) Потребителят има право на достъп в режим on-line до услугите, предоставяни чрез сайта на „MIAM”, при спазване на условията и изискванията за достъп, определени от „MIAM”. За да може да ползва услугите, Потребителят следва да въведе потребителското си име и парола.
(2) Потребителят има право на достъп и на корекция в режим on-line на личните си данни, предоставени при регистрацията.

Чл. 9 (1) Потребителите използват интерфейса на уебсайта на „MIAM”, за да сключват договори за покупко-продажба на предлаганите от „MIAM” стоки в електронния магазин.
(2) Договорът за покупко-продажба на стока се счита за сключен от момента на заявяването й от Потребителя чрез уебсайта на „MIAM”.
Чл. 10 (1) За да заяви поръчка, Потребителят е необходимо се регистрира съобразно реда и условията, описани в настоящите общи условия, както и да влезе в системата посредством идентифициране с потребителско име и парола.
(2) След избиране на една или повече стоки, предлагани на уебсайта на „MIAM”, Потребителят трябва да добави същите в списъка си със стоки за покупка („кошница”, „количка”).
(3) Необходимо е Потребителят да предостави данни за извършване на доставката и да избере способ и момент на плащане на цената, след което да потвърди поръчката чрез интерфейса на електронния магазин.
(4) При извършване на поръчка, Потребителят получава потвърждение по имейл, че поръчката му е приета.
Чл. 11 (1) Цените на продуктите, предлагани в онлайн магазина, са тези, посочени на уебсайта на „MIAM” към момента на извършване на поръчка, освен в случаи на очевидна грешка.
(2) Цените на продуктите са посочени във валутата, посочена на уебсайта на „MIAM”, и включват ДДС, в случаите, в които е предвидено начисляването му. Продуктите се фактурират изключително и само във валутата, посочена на уебсайта на „MIAM”.
(3) Фактури се издават само на името на лицето, което е направило поръчката.
Чл. 12 „MIAM” си запазва правото да променя по всяко време и без предизвестие цените на предлаганите в онлайн магазина продукти, като такива промени няма да засягат вече извършени поръчки.
Чл. 13 (1) „MIAM” може да предоставя отстъпки за продуктите, предлагани в онлайн магазина, съгласно българското законодателство и правила, определени от „MIAM”. Правилата, приложими за такива отстъпки, са налични на мястото, където е показана отстъпката. Отстъпки могат да се предоставят под различни форми (напр. промоции, отстъпки за лоялност, предоставяни индивидуално, на случаен принцип или в резултат на участие в състезание или клиентско проучване).
(2) Различните видове отстъпки не могат да се комбинират при поръчка и закупуване на една и съща стока.
Чл. 14 Когато Потребителят връща продукт с правото на възстановяване на заплатената сума поради каквато и да било причина, цената, обект на възстановяване, се намалява със стойността на получената отстъпка, приложена върху продукта, и само действително платената сума подлежи на възстановяване.
Чл. 15 (1) Потребителят може да заплати цената на поръчаните стоки като използва по свой избор една от изброените на уебсайта възможности. На www.miam.bg е възможно плащане чрез наложен платеж, чрез кредитна или дебитна карта, банков превод или чрез Revolut.
(2) Ако Потребителят избере опцията за доставка с куриер и плащане с наложен платеж, той трябва да заплати цената на поръчаните артикули заедно с цената за доставка на куриера при получаването на стоката.
Чл. 16 Ако Потребителят избере метод на плащане, включващ трета страна – доставчик на платежни услуги, Потребителят може да бъдете обвързан от разпоредбите и условията и/или таксите на такава трета страна. В случай на анулиране на заплатена поръчка чрез метод на плащане, включващ трета страна – доставчик на платежни услуги, трансакционната такса ще бъде приспадната от възстановената сума.
Чл. 17 „MIAM” не носи отговорност, ако даден метод плащане, включващ трета страна – доставчик на платежни услуги, не е наличен или по друг начин не функционира поради причини, които не могат да бъдат вменени във вина на „MIAM”.
Чл. 18 (1) Доставката на поръчаните стоки се осъществява чрез куриер или доставчик на „MIAM“ до посочен от Потребителя офис или адрес за доставка на територията на Република България. Доставката е за сметка на Потребителя, освен ако противното не е изрично указано на www.miam.bg.
(2) Преди изпращане на поръчаната стока, „MIAM” има право да се свърже с Потребителя на посочения от него телефон, с цел уточняване на детайли за поръчката и/или доставката.
(3) „MIAM” не носи отговорност за неизпълнение на поръчка в случаите, когато Потребителят е посочил неверни, непълни и/или неточни лични данни, включително, когато е посочил непълен, неточен или фиктивен адрес или телефон.
Чл. 19 Доставката се извършва в сроковете, описани под всяка опция за доставка в интерфейсния модул за поръчка. При извънредни обстоятелства „MIAM” си запазва правото да удължава срока за доставка, като своевременно информира за това Потребителя.
Чл. 20 (1) Поръчаните стоки се доставят срещу подпис, като по-големите пратки (по преценка на куриера) се доставят до входа на сградата.
(2) Потребителят е длъжен да прегледа стоката в момента на доставката ѝ и да уведоми незабавно куриера при установени несъответствия, липси и повреди. Ако Потребителят не стори това, се приема, че доставката е приета без възражения.
Чл. 21 (1) При невъзможност или затруднение за връчване лично на адресата, пратките се връчват както следва:
а) за служебен адрес – на лице с месторабота на адреса, като се отбелязва името на лицето, получило пратката;
б) за домашен адрес – на член на домакинството, като се отбелязва името на лицето, получило пратката.
(2) При невъзможност за връчване на пратката, настъпила не по вина на „MIAM”  или куриера, лицето, извършващо доставката, се обажда на посочения от Потребителя телефон за контакт, за да бъде уточнено от кой офис на куриера Потребителят може да получи доставката.
(3) При невъзможност да се установи контакт с Потребителя, договорът за продажба от разстояние автоматично се разваля, като „MIAM” се освобождава от задължението си за доставка на поръчаните стоки.
Чл. 22 При извършване на международни доставки, приложими са правилата за доставка и получаване на пратки на съответната национална пощенска служба, както и на съответното национално законодателство на държавата, в която се намира получателят на стоките.
Чл. 23 „MIAM” си запазва правото да променя наличните методи на доставка и плащане и/или условията по тях по всяко време чрез публикуване на наличните методи на доставка и плащане на уебсайта без друго известие.
Чл. 24 (1) Потребителят има право да се откаже от договора без да посочва причина, без да дължи обезщетение или неустойка в 14-дневен срок, считано от датата на приемане на стоките от Потребителя или от трето лице.
(2) За да упражни правото си по настоящата клауза, Потребителят трябва да уведоми писмено „MIAM” за решението си да се откаже от договора, като индивидуализира стоките, които желае да върне, чрез предоставяне на всички данни за осъществената поръчка и доставка, включително, но не само: съдържание и стойност на поръчката, данни на лицето, направило поръчката, данни на лицето, приело доставката, и дата на доставката.
(3) Потребителят е длъжен да върне стоките за своя сметка, като ги предаде на „MIAM” или на упълномощено от последното лице, в срок от 14 дни от датата, на която Потребителят е упражнил правото си на отказ от договора.
(4) В случай че Потребителят не изпълни задължението си по предходната алинея, без да уведоми „MIAM” за забавянето и без да предостави уважителна причина за същото, се счита, че той е оттеглил изявлението си за упражняване на отказ от договора.
Чл. 25 (1) Потребителят няма право да се откаже от договора в случай, че предмет на същия са: продукти, направени съгласно индивидуални спецификации или явно персонализирани; продукти, които могат да влошават качеството си или продукти с кратък срок на годност.
(2) В случай, че при получаване на върнатите стоки бъде установено, че същите са с разпечатана фабрична опаковка (когато се касае за продукти, които не могат да бъдат върнати поради причини, свързани със защита на здравето или хигиената), „MIAM” няма да има задължение да възстанови на Потребителя заплатената цена.
Чл. 26 „MIAM” възстановява на Потребителя заплатената от него цена за върнатите стоки чрез обратен наложен платеж, по посочена от Потребителя банкова сметка или по друг подходящ начин при изразено желание за това от Потребителя в срок от 14 дни от получаване на върнатите стоки.
Чл. 27 В случай, че Потребителят открие явно несъответствие на стоката с договора за продажба, той разполага с пълните права за предявяване на рекламация съобразно разпоредбите на Закона за защита на потребителите.
Чл. 28 „MIAM” има право по свое усмотрение, без да отправя предизвестие да прекрати едностранно договора, в случай че установи, че предоставяните услуги се използват в нарушение на настоящите общи условия, законодателството в Република България и общоприетите нравствени норми.
Чл. 29 (1) Правата на интелектуална собственост върху всички материали и ресурси, разположени на уебсайта на „MIAM” (включително наличните бази данни), са обект на закрила по Закона за авторското право и сродните права, принадлежат на „MIAM” или на съответно указаното лице, преотстъпило правото на ползване на „MIAM”, и не могат да бъдат използвани в нарушение на действащото законодателство.
(2) Правото на достъп на Потребителя не включва правото да се използва, копира или възпроизвежда информация, представляваща обект на интелектуална собственост, освен ако се касае за незначителен по обем информация, предназначена за лично ползване, при условие че не се увреждат неоправдано законните интереси на авторите или другите носители на права на интелектуална собственост и в случай че копирането или възпроизвеждането се извършват с нетърговска цел.
(3) При копиране или възпроизвеждане на информация вън от допустимото, съгласно предходната алинея, както и при всяко друго нарушение на правата на интелектуална собственост върху ресурсите на „MIAM”, „MIAM” има правото да претендира обезщетение и за претърпените преки и косвени вреди в пълен размер.
(4) Потребителят се задължава при ползване на предоставения му достъп до предлагани от „ MIAM” услуги: да спазва българското законодателство, настоящите Общи условия, Интернет етиката, правилата на морала и добрите нрави; да не накърнява доброто име на другиго и да не призовава към насилствена промяна на конституционно установения ред, към извършване на престъпление, към насилие над личността или към разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда, да не проповядва фашистка или друга антидемократична идеология, да не нарушава чужди имуществени или неимуществени права, включително право на интелектуална собственост; да уведомява незабавно „ MIAM” за всеки случай на извършено или открито нарушение; да не се намесва в правилното действие на системата, включително, но не само, да не осуетява процедурата по идентификация на друг Потребител, да не осъществява достъп извън предоставения, да не накърнява или възпрепятства наличността, надеждността или качеството на предоставения достъп, както и да не го използва по начин, предизвикващ отказ от използването му; да не извлича чрез технически средства или по технически начин информационни ресурси или части от информационни ресурси, принадлежащи към базите данни, разположени на уебсайта на „ MIAM” и по този начин да не създава собствена база данни в електронен или друг вид; да не се представя за друго лице или по друг начин да заблуждава трети лица относно самоличността си или принадлежността си към определена група хора; да не извършва злоумишлени действия по смисъла на настоящите Общи условия.
(5) Освен в случаите, когато е изрично уговорено, Потребителят не може да възпроизвежда, променя, заличава, публикува, разпространява и разгласява по друг начин информационните ресурси, публикувани на уебсайта на „ MIAM”.
Чл. 30 (1) „ MIAM” се задължава да полага дължимата грижа да осигури възможност на Потребителя за нормален достъп до предоставяните услуги.
(2) „ MIAM” има правото да деактивира или заличи потребителското име и паролата за достъп до потребителския профил на Потребителя, в случай че последният наруши право на интелектуална собственост на „ MIAM” върху съдържащите се на уебсайта му елементи – обекти на интелектуална собственост.
(3) „ MIAM” си запазва правото да преустанови достъпа до предоставените услуги след отправяне предизвестие в потребителския профил на Потребителя. „ MIAM” има право, но не и задължение, по своя преценка да изтрива информационни ресурси и материали, публикувани в сайта си.
Чл. 31 (1) Освен в случаите, предвидени в настоящите Общи условия, договорът между страните се прекратява и при преустановяване на дейността на „ MIAM” или прекратяване поддържането на уебсайта му.
(2) Потребителят има право по всяко време по своя собствена преценка да спре ползването на предоставяните от „ MIAM” услуги.
(3). При прекратяване на договора „ MIAM” дезактивира потребителския профил на Потребителя и заличава паролата за достъп до него.
Чл. 32 Извън посочените по-горе случаи всяка от страните може да развали настоящия договор с отправяне на едноседмично предизвестие до другата страна в случай на неизпълнение на задълженията по договора.
Чл. 33 Писмената форма на договора се счита спазена с изпращане на съобщение на електронна поща (e-mail), натискане на електронен бутон на страница със съдържание, което се попълва или избира от Потребителя или отбелязване в поле (чек бокс) в уебсайта и др. подобни, доколкото изявлението е записано технически по начин, който дава възможност да бъде възпроизведено.
Чл. 34 Страните декларират, че, в случай че някоя/и от клаузите по настоящите Общи условия се окаже/окажат недействителна/и, това няма да влече недействителност на целия договор или на други негови части. Недействителната клауза ще бъде заместена от повелителните норми на закона или установената практика.
Чл. 35 (1) „ MIAM” се задължава да уведоми Потребителите за всяко изменение в настоящите общите условия в 7-дневен срок от настъпването на това обстоятелство на посочения от Потребителя имейл адрес.
(2) Когато не е съгласен с измененията в общите условия, Потребителят има право да се откаже от договора, без да посочва причина и без да дължи обезщетение или неустойка. За да упражни това си право, Потребителят следва да уведоми „ MIAM” в срок от един месец от получаването на съобщението по предходната алинея.
(3) В случай че Потребителят не упражни правото си да се откаже от договора по реда, уреден в настоящите общи условия, се счита, че изменението е прието от Потребителя без възражения.
Чл. 36 По всички неуредени от настоящите Общи условия въпроси се прилагат разпоредбите на действащото законодателство на Република България.

ПОЛИТИКА ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА „БИСКВИТКИ“

Политика за използване на „бисквитки“

  1. Политика за използване на „бисквитки“

Тази политика се отнася за бисквитките и интернет страницата на София Пърсънъл Шеф ООД, със седалище в гр. София, ул. Манастирска №8 (наричана по-долу MIAM).

  1. Какво представляват „бисквитките“?  

Бисквитката е файл с малък размер, сформирана от букви и цифри, който ще бъде съхранен на компютъра ви, мобилното ви устройство или друго оборудване на даден потребител, които се използват за достъп до интернет. Бисквитката се инсталира чрез изискването, изпратено от сървъра на дадена уеб-страница към браузъра (например: Internet Explorer, Chrome), и е напълно „пасивна“ (не съдържа софтуерни програми, вируси или spyware и няма достъп до информацията от хардуера на потребителя).

  1. За какво се използват „бисквитките“?

Тези файлове правят възможно познаването на устройството на потребителя и представянето на съдържанието му в съответния начин, адаптирано за предпочитанията на потребителя. Бисквитките осигуряват на потребителя приятно изживяване по време на навигация в интернет и подпомагат MIAM, за да предлага подходящи за потребителите услуги, като например – предпочитанията за онлайн конфиденциалност, в количката или съответно рекламиране. Също така, се използват и при подготовката на анонимни статистики, които ни помагат да разберем как даден потребител предпочита да използва нашата интернет страница, позволявайки ни да подобрим структурата и съдържанието и, изключвайки идентифицирането на личността на потребителя.

  1. Какви „бисквитки“ използваме?

Използваме два вида бисквитки – на потребителска сесия и фиксирани. Последните са временни файлове, които остават в устройството на потребителя до края на потребителската му сесия или до затваряне на приложението (уеб браузъра). Фиксираните файлове остават на устройството на потребителя за периода, параметриран от бисквитките или докато бъдат изтрити ръчно от потребителя.

  1. Как се използват бисквитките от този уебсайт?

Посещаването на този сайт може да създаде бисквитки със следните цели:
•    Бисквитки за производителност на сайта;
•    Бисквитки за анализиране на посетителите на сайта;
•    Биквитки за географско насочване;
•    Бисквитки за регистрация;
•    Бисквитки за рекламна дейност;
•    Бисквитки на рекламодателите.
6. Съдържат ли „бисквитките“ лични данни?

Сами по себе си, бисквитките не изискват информация с личен характер, за да могат да бъдат използвани и най-често не идентифицират личността на интернет потребителите. Личните данни, събрани при употребата на бисквитки, могат да бъдат събирани само за улесняване на употребата от потребителя. Тези данни са криптиранимпо начин, който не позволява на неоторизираните лица да имат достъп до тях.
 
7. Изтриване на „бисквитки“

По принцип дадено приложение за достъп до уеб-страниците позволява съхраняването на бисквитки по подразбиране. Тези настройки могат да бъдат променени така, че автоматичното управление на бисквитките да бъде блокирано от уеб браузъра или потребителя да бъде информиран всеки път, когато се изпращат бисквитки до неговия терминал. Подробна информация за възможностите и начините на управление на бисквитки може да бъде намерена в настройките на приложението (на уеб-браузъра). Ограничаването на използването на бисквитки може да повлияе на някои функции  на уеб-страницата.
 
8. Защо „бисквитките“ са важни за интернет?

Бисквитките представляват централна точка за ефективното функциониране в интернет, помагайки за изготвянето на определен модел на предпочитания и интереси на всеки потребител. Несъгласието или дезактивирането на бисквитките може да направи някои сайтове невъзножни за използване.
Отказът или дезактивирането на бисквитките не значи, че вече няма да получавате онлайн реклами, а че тези вече няма да се появяват във вашия акаунт за предпочитани и интересни, събрани чрез поведението на сърфиране.
Примери за важни роли на бисквитките (които не изискват удостоверяване чрез акаунт):

  • Съдържание и услуги, адаптирани към предпочитанията на потребителя – категории продукти и услуги.
    Оферти, адаптирани към предпочитанията на потребителя – запомняне на пароли.
    •    Запаметяване на филтрите за протекция срещу деца относно интернет съдържанието (опция family mode, функция safe search).
    •    Ограничаване на честотата на използване на рекламите – ограничаването на афиширането на дадена реклама за определен потребител на сайта.
    •    Предоставяне на реклами, които биха заинтересовали потребителя.
    •    Измерването, оптимизирането и характеристиките от analytics – как да потвърдиш дадено ниво на трафик в уебсайта, какъв тип съдържание се визуализира и начинът, по който потребителя стига до даден уебсайт (напр.: търсачки, директно, други уебсайтове и т.н.). Уебсайтовете разработват тези анализи и тяхната употреба с цел подобряване на сайта в полза на потребителите.
    9. Сигурност и конфиденциалност
    Бисквитките НЕ са вируси! Те използват формата на обикновен текст. Не са съставени от части от кодове, така че не могат да бъдат изпълнени и нито да се изпълняват самостоятелно. Следователно, не могат да бъдат дублирани или копирани в други мрежи, за да стартират или да се копират наново. Тъй като не могат да изпълнят тези функции, не могат да бъдат считани за вируси.
    Бисквитките могат все пак да бъдат използвани за отрицателни цели. Тъй като съхраняват информация за предпочитанията, също и за историята на сърфирането на потребителя, както на определен сайт, така и на повечето други сайтове, бисквитките могат да бъдат използвани като форма на Spyware (шпионски софтуер). Много анти-шпионски софтуери не са наясно с този факт и постоянно маркират бисквитките да бъдат премахнати по време на процедурите за отстраняване / сканиране / анти-вирус / анти-шпионски софтуер.
    Обикновено браузърите имат вградени настройки за неприкосновеност на личните данни, които осигуряват различни нива на приемане на бисквитките, периода на валидност и автоматичното изтриване, след като потребителят е посетил даден сайт.
    Други аспекти на сигурност, свързани с бисквитките:
    Тъй като защитата на личните данни е изключително важна и представлява правото на всеки потребител на интернет, се препоръчва да се познават евентуалните проблеми, които бисквитките могат да създадат. Чрез тях се изпраща постоянно и двупосочно информация между браузъра и уебсайта, а в случай, че хакер или друго неупълномощено лице се намеси по време на изпращане на данните, тогава информацията, съдържаща бисквитки, може да бъде прихваната.
    В редки случаи това може да се случи, ако браузърът се свърже със сървъра, използвайки некриптирана мрежа (напр.: безжична незащитена с парола мрежа).
    Друг вид атаки, базирани на бисквитки изискват грешни настройки на бисквитките в сървъра. Ако даден уебсайт не изисква от браузъра да използва само криптирани канали, хакерите могат да използват тази уязвимост, за да измамят браузърите при изпращането на информация чрез незащитените канали. Хакерите използват след това информацията с цел неоторизиран достъп до дадени уебсайтове. Много е важно да бъдете внимателни при избора на най-подходящата защита на личните данни.

Съвети за сигурно и отговорно сърфиране, базирано на бисквитки.
Благодарение на гъвкавостта им и на факта, че повечето от най-посещаваните и най-големите сайтове използват бисквитки, последните са почти неизбежни. Дезактивирането на бисквитките няма да позволи достъпа на потребителя до най-срещаните и използвани сайтове, измежду които Youtube, Gmail, Yahoo и други.
Ето и няколко съвета, които могат да осигурят сърфирането без грижи, но с помощта на бисквитките.
•    Персонализирайте настройките на браузъра си относно бисквитките, за да създадете подходящо ниво на защита от употребата на бисквитки.
•    Ако не ви притеснява употребата на бисквитки и сте единствения човек, който използва компютъра, можете да настроите по-дълги термини за изтичане на съхраняването на историята на сърфиране и на достъпа до личните данни.
•    Ако споделяте достъпа до компютъра си с някого, можете да смените настройките на браузъра за изтриване на личните данни за сърфиране всеки път, когато затворите браузъра. Това е вариантът за достъп до сайтовете, които разпространяват бисквитки и за изтриване на всякакъв вид информация при посещение при затварянето на сесията на сърфиране.
•    Инсталирай и поддържай постоянно приложения за анти-шпионски софтуер.
Много от приложенията за откриване и предотвратяване на шпионски софтуер включват откриването на атаките в сайтовете. По този начин се предотвратява браузъра от достъпа на сайтовете, които биха могли да експлоатират уязвимостта на браузъра или да изтеглят зловреден софтуер.
Подсигурете се, че браузърът ви е винаги актуализиран.
Много от атаките, базирани на бисквитки, се реализират при експлоатиране на слабите точки на старите и неактуализирани версии на браузърите.
Бисквитките са навсякъде и не могат да бъдат избегнати, ако искате да се радвате на достъпа до най-добрите и най-големите уебсайтове – местни и на международно ниво. С ясно разбиране на начина им на опериране и на предимствата, които носят, можете да вземеш необходимите мерки за сигурност така, че да сърфирате с уверение в интернет.
Дезактивирането или отказът от получаване на бисквитки може да направи някои сайтове неупотребяеми или трудни за посещение и употреба. Също така, отказът от приемането на бисквитки не означава, че вече няма да получавате/виждате онлайн реклами.

Възможно е настройването на браузъра така, че тези бисквитки да не бъдат вече приемани или можете да настроите браузъра да приема бисквитки само от определени сайтове. Но, например, ако не сте регистрирани за използване на бисквитки, няма да можете да оставите коментари.
Всички съвременни браузъри предлагат възможността за промяна на настройките на бисквитките. Тези настройки се намират в „опции“ или в менюто „предпочитани“ на вашия браузър. За да откриете тези настройки, може да използвате също така и линковете по-долу или да използвате опцията „помощ“ на браузъра си за повече детайли.
Cookie settings in Internet Explorer
Cookie settings in Firefox
Cookie settings in Chrome
Cookie settings in Safari
за настройка на бисквитките от трети лица можете да използвате този уебсайт:
http://www.youronlinechoices.com/bg/

  1. Полезни линкове

Ако искате да откриете повече информация за бисквитките и за какво се употребяват те, ви препоръчваме следните линкове:
Microsoft Cookies guide
All About Cookies
http://www.youronlinechoices.com/bg/